W czwartek (01.03) po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Nie będzie jednak wieńców, zniczy i smutku na twarzach.
Będzie happening historyczny!
Zaaranżujemy miejsce spoczynku jednego z leśnych oddziałów. Będzie można ogrzać się przy ognisku, poczęstować prowiantem, który partyzantom przynieśli najbliżsi, spotkać też samych żołnierzy – z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”. Zamierzamy oddać klimat tamtych czasów. Opowiedzieć ludziom historię – której nie powstydziłby się najlepszy scenarzysta.
Dla głodnych wiedzy, mamy historyczną infolinię.
Przez cały dzień – eksperckich i wyczerpujących odpowiedzi – o Żołnierzy Wyklętych, udzielają nasi historycy:
- dr Piotr Niwiński – 728 557 436
- Tadeusz Płużański – 725 532 771
Podsumowując:
- Co? – Happening historyczny (Leśny posterunek, Grupa Rekonstrukcyjna, Historyczna Infolinia)
- Gdzie? – Dworzec Centralny, Peron III
- Kiedy? – 1 marca 2012. w godzinach 10 – 19 (media zapraszamy szczególnie między 11-13)
- Po co? – Przypomnienie Polakom o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych.
- Kto? – Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Teraz słowo o samych Żołnierzach Wyklętych:
Byli młodzi, chcieli kochać, bawić się, zdobywać wykształcenie, zakładać rodziny. Tak jak my chcieli podbijać świat. Nie mogli. W czasie II wojny światowej walczyli o niepodległą Polskę i nie godzili się na niewole po jej zakończeniu, za to komunistyczna władza przyznawała kulę w tył głowy. Zostali więc w lesie.
Czy tego chcieli? Nie, po prostu chcieli żyć. I żyli, w ciągłym strachu, w ciągłej walce, daleko od rodzin, przyjaciół, miłości swojego życia.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była do czasów „Solidarności” najliczniejszą formą oporu społeczeństwa wobec narzuconej władzy. Po wojnie działało w niej 150-200 tysięcy osób. A dwadzieścia tysięcy z nich, walczyło w oddziałach partyzanckich. Wliczając, tych, którzy zapewniali im schronienie, wyżywienie oraz inną pomoc stanowiło to grupę ponad połowy miliona obywateli.
Ostatni „leśny” żołnierz zginął w walce w latach 60. w dekadzie Beatelmani, Elvisa Presleya i Jamesa Bonda…
Przez lata PRLu władza robiła wszystko, by wymazać ich z historii i z pamięci obywateli. To co wydarzy się 1 marca na Dworcu Centralny, to dowód na to, że się nie udało. A kiedy młodzi biorą historię w swoje ręce – znaczy, że będzie się działo!
Kontakt dla mediów:
Weronika Zaguła
605 453 193
Organizator akcji:
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Partnerzy:
Dworzec Polski, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”
Patronat honorowy:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (logo)
Patron medialny:
Radio VOX FM
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej – organizacja pozarządowa, powstała w 2010 roku. Skupia studentów i absolwentów szkół wyższych z Warszawy, Krakowa i Łodzi. Za cel stawia sobie krzewienie nowoczesnego patriotyzmu i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Przez swoje działania chce zainteresować młodych ludzi życiem publicznym, rozwijać świadomość polityczną, gospodarczą i historyczną.