100. rocznica urodzin mjr. "Łupaszki"

Mjr. Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" na karcie Poczty Polskiej

Oficer polowy Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dwukrotny kawaler Virtuti Militari, w 2007r. odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski – mjr Zygmunt Szendzielarz, bo o nim mowa, w tym roku obchodziłby 100. rocznicę swoich urodzin. O "Łupaszce" – "żołnierzu wyklętym" pamiętała Poczta Polska, która wprowadza do obiegu kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty o wartości 1,55 zł. Zygmunt Szendzielarz w 1951 r. został zamordowany strzałem w tył głowy w piwnicach mokotowskiego więzienia. W czasach PRL był wymazywany z pamięci Polaków.

Autorka projektu kartki Joanna Czerwińska – Jędrych do emisji wykorzystała zdjęcia wybitnych fotografików, operatorów, żołnierzy Wileńskiej Brygady AK – braci Mikołaja i Sergiusza Sprudinów.
Kartka obrazuje wojenną drogę dowódcy tułacza i jego wiernych towarzyszy broni. Sylwetka dowódcy "idącego pod prąd" wybija się na tle maszerujących żołnierzy, co symbolizuje przewrotność historii. Wstęga flagi polskiej jest elementem symbolizującym drogę do Polski – powiedziała autorka projektu kartki.
Znaczenie symboliczne ma również majaczący się na horyzoncie napis: ŁUPASZKO ŻOŁNIERZ WYKLĘTY, który na pierwszy rzut oka jest niewidoczny – dodała. W miejscu opłaty pocztowej znajdują się trzy fotografie przedstawiające mjr. Zygmunta Szendzielarza.

Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym, w nakładzie 30 tys. sztuk. Można ją będzie nabyć od 9 marca br. również w sklepie internetowym poczty: filatelistyka.poczta-polska.pl.

Poczta Polska szczególne dziękuje pani Barbarze Szendzielarz – córce majora Zygmunta Szendzielarza oraz Mikołajowi Sprudinowi, żołnierzowi V Wileńskiej Brygady AK, fotografikowi, bez których pomocy powstanie tej emisji nie byłoby możliwe.

Na temat mjr. "Łupaszki" i jego żołnierzy czytaj więcej:

Strona główna>