Wystawa "Żołnierze wyklęci" w Siedlcach

Otwarcie wystawy „Żołnierze wyklęci” w Siedlcach

Klikając w obrazek można obejrzeć wystawę online na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

17 września 2009 r. o godz. 11:00 na placu gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach została otwarta pierwsza część wystawy „Żołnierze wyklęci”. Terminem „żołnierze wyklęci” określano żołnierzy podziemia, akowców, którzy działali w imię niepodległej Polski od roku 1944 do roku 1963, kiedy został zabity ostatni z tych żołnierzy – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok".

Autorem wystawy jest Adam Borowski, działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL oraz ludzie z Ligii Republikańskiej. W otwarciu wystawy uczestniczyli Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski wraz z wiceprezydentami Martą Sosnowską i Jarosławem Głowackim, jak również Radni Rady Miasta Siedlce na czele z wiceprzewodniczącym Stefanem Somlą oraz goście z zaprzyjaźnionych samorządów z Sokołowa Podlaskiego i Platerowa.
W Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyło się spotkanie z młodzieżą i mieszkańcami, na którym została przedstawiona historia kpt. Władysława Łukasiuka.ps. "Młot", dowódcy 6 Brygady Wileńskiej AK.  Także tego dnia o godz. 18.00 w kościele św. Ducha została odprawiona Msza św. a po niej  złożono kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy 5 i 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Wystawa upamiętnia 60 rocznicę śmierci kapitana Łukasiuka "Młota" oraz 70 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Swoją obecnością wystawę uświetnili Teresa Borychowska i Janina Sobiczewska bohaterki filmu „Sny utracone, sny odzyskane” oraz Andrzej Łukasiuk, syn kapitana Władysława Łukasiuka. Po wystawie oprowadzała Natalia Olszewska, prezes studenckiego koła naukowego historyków z Akademii Podlaskiej. W słowie otwierającym wystawę ks. bp Zbigniew Kiernikowski podziękował organizatorom ekspozycji oraz podkreślił wartość pamięci w życiu człowieka. Dzięki pamięci człowiek może korzystać z doświadczeń pozytywnych i bolesnych swoich bliskich, jak również swojego narodu.

Ksiądz Biskup zachęcił rodziców i nauczycieli do przechowywania oraz przekazywania chlubnej przeszłości Polski młodemu pokoleniu. To przekazywanie pamięci ma być oparte na doświadczeniu przebaczenia i pewności, że Bóg jest obecny w historii człowieka i nawet ze zła wyprowadza dobro.

Źródło: http://radiopodlasie.pl
Strona główna>