FILM "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI"

PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU
"ŻOŁNIERZE WYKLĘCI"

DISCOVERY HISTORIA, Stowarzyszenie Pokolenie oraz Tygodnik Powszechny zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Discovery Historia pt. "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI". Pokaz oraz dyskusja z udziałem historyków odbędzie się w niedzielę, 10 maja, o godz. 17.00 w Kinie Kijów w Krakowie przy Al. Krasińskiego 34.

"Żołnierze Wyklęci" to seria prezentująca losy Polaków, którzy podczas II wojny światowej walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Kiedy do kraju wkroczyła Armia Czerwona, pomagali sojusznikom w zwalczaniu wycofujących się Niemców. Nie spodziewali się, że nowa władza okaże się nową okupacją, a oni będą musieli wrócić do lasu napiętnowani jako zdrajcy i faszyści. Byli ścigani, wyłapywani, mordowani skrytobójczo lub też na mocy wyroków wydawanych  „w imieniu Polski Ludowej”. Zostali zapomniani na wiele lat, stali się „żołnierzami wyklętymi”.

Cykl powstał pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

W trakcie pokazu zaprezentujemy Państwu dwa z pięciu odcinków serii:

Historia oddziału partyzanckiego na Lubelszczyźnie, dowodzonego przez Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, który wpadł w ręce UB w trakcie próby ucieczki na zachód.
Na terenie Śląska Cieszyńskiego od 1945 roku działało zgrupowanie partyzanckie pod dowództwem kpt. Henryka Flame „Bartka”, które stało się solą w oku komunistycznych służb. Wywiad PRL przeprowadził jedną z największych gier operacyjnych w tym czasie, aby zlikwidować tę grupę. Zginęło prawie 200 partyzantów.

Program imprezy:

  • 17.00 – Koncert pieśni partyzanckich
  • 17.30 – „Ostatni żołnierze Niepodległej” – dyskusja z udziałem historyków
  • 18.10 – Pokaz dwóch filmów z cyklu „Żołnierze wyklęci”:
  • 19.40 – Spotkanie uczestników przy żołnierskiej grochówce.


Zobacz galerię zdjęć z planu: Żołnierze Wyklęci 2008 [SRH Wrzesień 39]>

Źródlo: http://portalwiedzy.onet.pl
Strona główna>