FOTORELACJA Z ODSŁONIĘCIA POMNIKA W OSTROŁĘCE – 24 X 2008 r.

"Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu.
Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią".

Jan Paweł II

24 października 2008 r. w Ostrołęce odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem kolejnego, ufundowanego przez Fundację "Pamiętamy", pomnika ofiar komunistycznego terroru, tym razem w hołdzie Poległym  i  Pomordowanym Żołnierzom Antykomunistycznego Podziemia Zbrojnego oraz Mieszkańcom Cywilnym Ziemi Ostrołęckiej, którzy Padli Ofiarą Terroru Komunistycznego.
W uroczystości uczestniczył Prezydent RP Lech Kaczyński, który wziął udział we mszy św. poświęconej poległym i pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego, celebrowanej w kościele farnym przez J.E. ks. Biskupa Stanisława Stefanka. Po krótkiej konferencji prasowej dla mediów ogólnopolskich i lokalnych, która odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta, Lech Kaczyński wraz z rodzinami pomordowanych partyzantów, kombatantami, mieszkańcami i władzami Ostrołęki uczestniczył w podniosłej ceremonii odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom komunistycznego terroru, która zgromadziła ok. 2000 osób.

Raz po raz dowiadywaliśmy się o ich śmierci. Serce pękało z bólu, ale nawet nie mogliśmy zapłakać nad grobami. Po tym przyszły prześladowania za to, że mieliśmy bandytów w rodzinie, kłamstwa w książkach i prasie. Ale my mieliśmy marzenia, marzenia, że prawda zwycięży. Dziś spełniły się marzenia naszych serc! – to były najbardziej wzruszające słowa, które padły w piątek pod pomnikiem ofiar komunizmu na skwerku przy Kopernika.
Wygłosiła je Anna Piasecka, wdowa po Witoldzie Boruckim ps. „Babinicz” – jednym z dowódców powojennej antykomunistycznej partyzantki  na tym terenie. Jemu i dziesiątkom takich jak on (ich nazwiska wyryte są na płytach wokół pomnika) – ofiarom reżimu komunistycznego poświęcony jest obelisk. Odsłonił go uroczyście prezydent Lech Kaczyński.

Głównym celem mojej wizyty w Ostrołęce jest udział w odsłonięciu pomnika ludzi poległych w drugiej konspiracji, tej po 1945 roku. Ci ludzie walczyli w beznadziejnej sytuacji, ale dawali świadectwo, że ustrój komunistyczny jest Polsce narzucony, że cel, dla którego Polacy podjęli tak twardą walkę w II wojnie światowej, nie został zrealizowany – mówił na krótkiej konferencji prezydent.
Odpowiedział też na pytanie, czy ta wizyta to jeden z elementów kampanii "ocieplania wizerunku”.
Jak się myśli o ludziach, którzy zginęli w beznadziejnej walce, a o tym myślę dzisiaj przede wszystkim, to wtedy uśmiech znika z twarzy. Moja podróż po Polsce nie ma nic wspólnego z ocieplaniem wizerunku. To jest sprawa 90-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – przekonywał Lech Kaczyński.
Prezydent również osobiście odznaczył rodziny poległych dowódców partyzanckich, żyjących weteranów i osoby zasłużone dla umacniania patriotyzmu.  

ODZNACZENI ZOSTALI:

za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie

Witold BORUCKI
Hieronim ROGIŃSKI

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie

Antoni CHOJECKI
Bronisław CHRZANOWSKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pani Anna GODLEWSKA
Pani Anna PIASECKA

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Robert MAMĄTOW

za wybitne zasługi w kształtowaniu patriotycznej postawy młodzieży
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Pani Krystyna GAŁKA

za zasługi w działalności na rzecz popularyzowania historii Państwa Polskiego odznaczeni zostali, członkowie grup rekonstrukcji historycznej
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Jacek KOPCZYŃSKI
Leszek KUSIAK
Roman KUSZ
Jacek POPIŃSKI

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Jacek DZIEDZIELA
Maciej MECHLIŃSKI
Leszek NAWROCKI
Tomasz OMILIANOWSKI
Sławomir TOMANEK
Dariusz WŁODARCZYK
Artur WYSZYŃSKI
Waldemar ZUBEK

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:
PREZYDENT RP LECH KACZYŃSKI


Podobnie jak podczas uroczystości we Włodawie, także po mszy św. w Ostrołęce, krótki rys historyczny poświęcony bohaterom uroczystości przedstawił Kazimierz Krajewski, Kierownik Referatu Badań Naukowych i Zbiorów Bibliotecznych OBEP IPN w Warszawie.
Prezes Fundacji "Pamiętamy" Grzegorz WąsowskiPrezydent RP Lech Kaczyński osobiście dokonał uroczystego odsłonięcia pomnika w OstrołęceCentralne Biuro Antykorupcyjne

Prowadzili uroczystość: Prezes Fundacji "Pamiętamy" Grzegorz Wąsowski i aktor Dariusz Jakubowski…

…który odczytał również uroczysty apel poległych


Prezydent osobiście odznaczył rodziny poległych dowódców partyzanckich, żyjących weteranów i osoby zasłużone dla umacniania patriotyzmu

"…Nie dajmy zginąć poległym."
Zbigniew Herbert


Źródło: eOstrołęka (1), eOstrołęka (2)
Zdjęcia pochodzą z zaprzyjaźnionej strony Ciechanowiec Online, na której zainteresowani mogą obejrzeć ich znacznie więcej:
Uroczystości w Ostrołęce – Album nr 1>
Uroczystości w Ostrołęce – Album nr 2>

Strona główna>