Odłonięcie pomnika KWP w Radomsku

Fundacja "Pamiętamy" odsłania w Radomsku pomnik upamiętniający Konspiracyjne Wojsko Polskie – 26 IX 2010

"…Nie dajmy zginąć poległym."

Zbigniew Herbert 

Projekt pomnika w hołdzie żołnierzom KWP, który zostanie odsłonięty w Radomsku 26 września 2010 r.

Prezydent Miasta Radomsko
Komitet Honorowy obchodów
Roku Konspiracyjnego Wojska Polskiego
w Radomsku

Fundacja "Pamiętamy"
zapraszają

na uroczyste odsłonięcie w Radomsku pomnika upamiętniającego Konspiracyjne Wojsko Polskie
26 września 2010 roku

  • godz. 12:00 – uroczysta Msza Święta odprawiona z udziałem Metropolity Częstochowskiego Ks. Arcybiskupa Stanisława
    Nowaka w Kościele p.w. NMP Królowej Polski, ul. Piastowska 45
  • godz. 14:00 – odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego Konspiracyjne Wojsko Polskie, Park Solidarności, ul. Armii Krajowej

W Radomsku, w Parku Solidarności, powstaje pomnik w hołdzie żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pomnik jest jednym z elementów obchodzonego uroczyście w tym mieście Roku KWP. Projekt realizowany i finansowany jest  przez Fundację "Pamiętamy", a partnerami przedsięwzięcia są Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miasto Radomsko.

Bryła pomnika będzie mieć kształt leżącej litery V symbolizującej zwycięstwo, zwieńczonej kurhanem. Środkowa część pomnika ma przypominać zniszczoną mogiłę symbolizującą miejsce pochówku bestialsko zamordowanych przez komunistów żołnierzy KWP pochowanych w Bąkowej Górze.
Na pomniku znajdzie się główny napis memoratywny o treści:

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO
UTWORZONEGO PRZEZ
KPT. STANISŁAWA SOJCZYŃSKIEGO "WARSZYCA" † 19 II 1947
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH
W WALCE
Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM
W LATACH 1945–1955
ODDALI ŻYCIE ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

Integralną częścią pomnika będzie tablica z 230 nazwiskami żołnierzy i współpracowników Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" i KWP. Nazwiska, pseudonimy i daty śmierci,  które będą wyryte na pomniku są efektem pracy Ksawerego Jasiaka – pracownika katowickiego oddziału IPN.

Powyżej głównego napisu memoratywnego znajdzie się mniejszy napis: Nie dajmy zginąć poległym, który jest cytatem z wiersza Zbigniewa Herberta, jak również swoistym "znakiem rozpoznawczym" wszystkich pomników wzniesionych dzięki sile i determinacji ludzi z Fundacji "Pamiętamy".

Projekt pomnika KWP w Radomsku.

Autorem i pomysłodawcą, tego wykonanego z granitu i brązu pomnika, jest pan Marek Szczepanik – rzeźbiarz, twórca wszystkich wzniesionych przez Fundację "Pamiętamy" pomników i tablic pamiątkowych. Powstało ich dotychczas dziewiętnaście, m.in. w Lublinie, Ostrołęce, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Włodawie, Zakopanem, Radomiu, Wysokiem Mazowieckim, Wyszkowie. Miejmy nadzieję, że to nie koniec…

Strona główna>