Stowarzyszenie Passionart oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, zapraszają do udziału w I ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza".
W 2013 roku przypada 50. rocznica śmierci w walce z komunistyczną obławą Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uznawanego za ostatniego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego. W trudnych warunkach konspiracji w latach II wojny światowej i w okresie powojennym z bronią w ręku prowadzono walkę w obronie ideałów wolności obywatela i niezawisłości Państwa. Polacy – żołnierze różnych struktur i organizacji niepodległościowych zapłacili olbrzymią cenę za opór przeciw nowej sowieckiej agresji i narzuconemu Polsce systemowi komunistycznego zniewolenia.
Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach niepodległościowej konspiracji walczyło od 120 do 180 tys. osób, przede wszystkim dawnych żołnierzy Armii Krajowej, których wspierały kolejne steki tysięcy współpracowników i informatorów. Władza komunistyczna nie szczędziła środków aby przez dziesięciolecia zohydzić ich walkę w oczach społeczeństwa. Jej zafałszowany obraz pokutował także w pierwszych latach niepodległej III RP.
Dnia 1 marca 1951 roku funkcjonariusze komunistycznych służb wykonali wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Prezesie ppłk. Łukaszu Cieplińskim oraz mjr. Adamie Lazarowiczu, mjr. Mieczysławie Kawalcu, kpt. Franciszku Błażeju, kpt. Józefie Rzepce, por. Karolu Chmielu i kpt. Józefie Batorym. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i wszystkich innych aktów poświęcenia w walce o Niepodległą Rzeczpospolitą od 2011 roku dzień 1 marca jest obchodzony jako oficjalne święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Celem konkursu "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza" jest odzwierciedlenie dzisiejszego znaczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poprzez pokazanie różnych wymiarów osobistej, środowiskowej i społecznej percepcji pamiątek, miejsc i wydarzeń związanych z bohaterami powojennego podziemia niepodległościowego. Za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu i możliwości jakie stwarza współczesna fotografia pragniemy przyjrzeć się śladom pamięci zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i w tym widocznym jedynie z perspektywy lokalnej.
Tragiczna i bohaterska zarazem historia Żołnierzy Niezłomnych może i powinna nadal kształtować narodową dumę kolejnych pokoleń oraz ich przywiązanie do tradycji walk Polaków o wolność Ojczyzny. Konkurs skierowany jest do osób w wieku szkolnym i akademickim, samodzielnie odnajdujących swój „klucz” do przeszłości.
Żołnierze Wyklęci. Nazywano ich „bandytami”, „zaplutymi karłami reakcji”, „faszystami” i „wrogami demokracji”. Ginęli w walce. Byli podstępnie zabijani, a przecież walczyli o Polskę niepodległą, wolną. Droga do tej wolności była długa, ale stała się faktem. Dziś naszą powinnością jest pamiętać o nich. Dlaczego? Za trud walki którą podjęli i lata spędzone w historycznym niebycie, winni jesteśmy przywrócenie Ich zbiorowej Pamięci. Bo byli wierni swoim ideałom, umiłowali wolność i niepodległość. Dzisiaj mogą stanowić przykład dla pokoleń, jak w czasach wolności niezłomnie i z pełną odpowiedzialnością dbać o nią, pielęgnować, kształtować, aby jej nie utracić i mądrze z niej skorzystać.
Zrób zdjęcie ukazujące Twój osobisty stosunek do wydarzeń, miejsc, przedmiotów lub osób związanych z Żołnierzami Wyklętymi.
Fotografie mogą przecież także opowiadać historie. Może to być portret lub seria ujęć portretowych osób w jakiś sposób związanych z Niezłomnymi. Kadr mieszczący znalezione po Nich pamiątki, rzeczy osobiste, albo ujęcia miejsc, z którymi byli związani, przedstawiające krajobrazy, ich domy, szkoły… Coś, co Cię PORUSZA i SKŁANIA DO REFLEKSJI. W ten sposób będziesz miał swój wkład w to, co nazywamy pamięcią zbiorową. Masz na nią wpływ. Bo to historia tworzy naszą tożsamość. Zrób zdjęcie, a nie zapomnisz. My nie zapomnimy. Oni nie będą zapomniani.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie PASSIONART za pośrednictwem artystycznych środków wyrazu i możliwości, jakie stwarza współczesna fotografia, pragną przyjrzeć się śladom pamięci o Żołnierzach Wyklętych zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i w tym widocznym jedynie z perspektywy lokalnej.
Celem konkursu fotograficznego "Żołnierze wyklęci. Historia, która mnie porusza", jest kształtowanie narodowej dumy kolejnych pokoleń oraz ich przywiązania do tradycji. Poprzez pokazanie różnych wymiarów osobistej, środowiskowej i społecznej percepcji pamiątek, miejsc i wydarzeń związanych z bohaterami powojennego podziemia niepodległościowego.
Honorowy patronat nad konkursem objęli Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Małopolski Kurator Oświaty, Fundacja Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie.
Grand Prix
Fundacji Armii Krajowej im. Franciszka Miszczaka w Londynie
Nagroda pieniężna i rzeczowa
Nagroda Specjalna
Stowarzyszenia PASSIONART
Nagrody pieniężne i rzeczowe (wysokiej klasy sprzęt fotograficzny),
za zajęcie I, II i III miejsca w dwóch kategoriach:
- Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, do 16 lat
- Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, od 17 do 24 lat
- Osoby zainteresowane, powyżej 24 lat
NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ ZAPREZENTOWANE W RAMACH WYSTAWY PLENEROWEJ W CENTRUM KRAKOWA.
WRĘCZENIE NAGRÓD NASTĄPI PODCZAS KONCERTU FINAŁOWEGO W RAMACH II KRAKOWSKICH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, 28 LUTEGO 2013 r. o godz. 19.00 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
- Wybrany krajobraz na szlakach walk Żołnierzy Wyklętych (także nieznane dotąd miejsca),
- Fotografie postaci, pamiątek, symboli, tablic, pomników itp.
- Współczesne odwołania do tematyki Żołnierzy Wyklętych, uchwycone podczas różnych wydarzeń i uroczystości (koncerty, marsze, rocznice, konfercencje, rekonstrukcje historyczne).
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY DYREKTORÓW, WYCHOWAWCÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
Instytut Pamięci Narodowej
ul. Reformacka 3
31-012 Kraków
z dopiskiem:
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Elżbieta Jakimek-Zapart,
tel. +48 12 289 20 71, elzbieta.jakimek@ipn.gov.pl
Dorota Korohoda
tel. +48 12 421 19 91, dorota.korohoda@ipn.gov.pl
Aneta Kwiatkowska
tel. +48 501 931 223, info@passionart.org.pl
- LEIER Polska S.A.
- Zakłady Ceramiki Budowlanej w Woli Rzędzińskiej