Koncert na rzecz Żołnierzy Wyklętych !

Koncert charytatywny DE PRESS i KRYZYS na rzecz kombatantów podziemia antykomunistycznego.

5 lutego 2010 r. o godz. 19:00 w sali górnej Centrum Kultury "Rotunda" w Krakowie przy ul. Oleandry 1 odbędzie się  charytatywny koncert legendarnych punkowych kapel – De Press i Kryzys. Koncert ten dedykowany będzie pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Całość dochodu przekazana zostanie na pomoc  kombatantom podziemia  antykomunistycznego.
Celem organizatorów koncertu  jest przypomnienie młodemu pokoleniu żołnierzy podziemia niepodległościowego, o których pamięć
komunistyczne władze starały się wymazać ze świadomości społecznej i okryć hańbą.
Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Pokolenie wspólnie z Federacją Młodzieży Walczącej. Partnerami koncertu są Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury,
a odbędzie się on pod honorowym patronatem szefa kancelarii Prezydenta RP Ministra Władysława Stasiaka.

Tego roku mija 65 rocznica wyzwolenia Krakowa spod niemieckiej okupacji, kiedy to Armia Czerwona 17 stycznia 1945 roku wkroczyła do miasta. Dla wielu nie był to jednak koniec wojny,  zamianą jednej okupacji na drugą. Właśnie dla tych wszystkich którzy wtedy nie złożyli broni, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych niepodległościowych organizacji nie godzących się  na władze  komunistów.

Tysiącom z nich nie było dane doczekać końca PRL, wielu nie ma nawet własnych grobów,   a pamięć o nich starano się wymazać czyniąc ich „Żołnierzami Wyklętymi”. Koncert skierowany jest do tych, którzy nie znają ich trudu i ofiary, aby poprzez muzykę poznali wydarzenia tamtych dni.

Organizatorzy nie są nastawieni na zysk, cały koncert ma charakter charytatywny, zaś dochody z niego przekazane zostaną na pomoc kombatantom podziemia antykomunistycznego.


KONCERT DE PRESS I KRYZYS

Centrum Kultury "Rotunda"
Data: 05.02.2010 | Start: 19:00 | Sala: górna
Ceny biletów: 20,00 zł normalny | 15,00 zł ulgowy.

Kontakt
Centrum Kultury "Rotunda"
ul. Oleandry 1
30-060 Kraków
tel. (12) 633 35 38, 633 61 60, 292 65 16
fax (12) 633 76 48

Zobacz mapę dojazdu:


INFORMACJE O ZESPOŁACH:


De Press – założona w roku 1980 przez Andrzeja Dziubka, Jorna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rock z melodiami polskiej muzyki góralskiej. W 1981 zadebiutowali albumem Block To Block, płyta ta swoim oryginalnym brzmieniem i politycznie zaangażowanymi tekstami sprawiła, że w Norwegii uznana została za najważniejszą płytę rockową XX wieku, zaś w Polsce władza nie pozwalała na jej wydanie aż do 1989 roku. W latach 80-tych zespół wydaje w Norwegii jeszcze jedną płytę On The Other Side,  po czym rozpada się. Reaktywowany w 1989 roku De Press nagrał szereg płyt 3 Potocki (reedycja wydanego w Norwegii Bolshov Trio), Groj skrzypko groj, Potargano chałpa, Dwie tęsknoty.  W składzie pojawili się muzycy z Nowego Targu. Zespół zagrał liczne koncerty w  kraju oraz za granicą, m.in. w krajach skandynawskich i Gruzji. W 2008 roku wydano płytę Zre nas konsumpcja, zaś w pod koniec 2009 roku album Myśmy rebelianci, na którym De Press umieścił swoje interpretacje piosenek poświęconych „Żołnierzom Wyklętym”.

Kryzys – jeden z pierwszych polskich zespołów punkrockowych. Założony w 1978 roku w Warszawie  przez Roberta Brylewskiego, Kamila Stoora, Marka Iwańczuka i Piotra Mrowińskiego.  Jedynym oficjalnym wydawnictwem Kryzysu była kaseta 78-81 (1994). Nagrania grupy znalazły się na wielu składankach (np. Fala), nawet po jej rozpadzie. Kryzys wywarł ogromny wpływ na polską scenę muzyczną inspirując wiele młodych zespołów. Reaktywowany w 2006 roku wystąpił jednorazowo na koncercie promującym płytę w warszawskim klubie CDQ 15 marca 2006 roku. W 2008 roku grupa zagrała w oryginalnym składzie na festiwalu w Jarocinie.

Źródło: Centrum Kultury "Rotunda", MMKRAKOW.PL

Strona główna>