ROCZNICOWY RAJD – Narewka-Topiło 28-30 VIII 2009 r.

Rajd Śladami Żołnierzy 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej na terenie Puszczy Białowieskiej

63 lata temu, 28 VIII 1946 r., o godz. 6:15 komunistyczni oprawcy zamordowali strzałem w głowę, w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12, siedemnastoletnią sanitariuszkę 5 Brygady Wileńskiej AK Danutę Siedzikówną ps. „Inka”. Wraz z nią śmierć poniósł ppor. Feliks Selmanowicz ps. Zagończyk”.

W rocznicę tego wydarzenia, w dniach 28-30 sierpnia 2009 r. zorganizowano Rajd Śladami Żołnierzy 5 Brygady Wileńskiej AK na terenie Puszczy Białowieskiej.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00 28 sierpnia Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Narewce i ogniskiem z kiełbaskami, w czasie którego o "Ince" i "Zagończyku" opowiedzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Na zakończenie wieczoru zaśpiewa Andrzej Kołakowski. Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy rajdu ruszą leśną drogą do Podborowiska, gdzie w czerwcu 1945 roku doszło do rozbicia oddziału „Konusa” – tzw. grupy białowieskiej. W terenie zapoznają się z historię oddziału i przebiegiem potyczki. Następnie autokarem dojadą do Hajnówki, skąd po akcji propagandowej i posiłku wyruszą kolejką wąskotorową przez Puszczę do Topiła. Po modlitwie przy mogile żołnierzy I szwadronu „Zygmunta” poległych w walce z NKWD udadzą się na ognisko. Na noc powrót do Hajnówki, gdzie po Mszy w niedzielę nastąpi zakończenie rajdu. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie od śniadania w sobotę. Osoby z dalszej części kraju dostaną suchy prowiant po przyjeździe.

Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie swojego przyjazdu mailem na adres:
inka1946@op.pl
lub telefonicznie:
693-722-162
609-037-559
607-653-324

Program Rajdu

28 sierpnia 2009 (piątek)

 • 17.30 obiadokolacja w Zespole Szkół w Narewce
 • 19.00 Msza św. w kościele p.w. Św.Jana Chrzciciela w Narewce, modlitwa przy pomniku Danusi Siedzikówny „Inki”
 • 20.00 ognisko połączone z prelekcją pracownika IPN w Gdańsku Pana Piotra Szubarczyka oraz koncert Pana Andrzeja Kołakowskiego

29 sierpnia 2009 (sobota)

 • 7.30 śniadanie w Zespole Szkół w Narewce
 • 8.00 wymarsz z Narewki do Podborowiska- miejsce walki „Grupy Białowieskiej AK” w roku 1945 z wojskami NKWD
 • 9.30 prezentacja historii potyczki oddziału „Konusa”
 • 10.00 przejazd autokarami do Hajnówki
 • 11.00 przemarsz przez Hajnówkę, akcja propagandowa,
 • 12.00 modlitwa przy mogile żołnierzy z 1920 roku na osiedlu Międzytory
 • 13.00 posiłek przy kościele p.w. Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce
 • 14.00 wyjazd kolejką wąskotorową na Topiło, w czasie jazdy akcja Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych
 • 16.00 modlitwa przy mogile „Julka” i „Jastrzębia” na Czternastym
 • 17.00 ognisko na Topile i powrót do Hajnówki

30 sierpnia 2009 (niedziela)

 • Po Mszy św. o godz. 9.00 w kościele p.w. św. Cyryla i Metodego  w Hajnówce – zakończenie rajdu.

Historia Rzeczypospolitej, szczególnie jej granic, obszarów kresowych, to rzeczywistość skupiona wokół mogił tych, którzy na szańcach kultury Obojga Narodów pozostawili z siebie najwyższą daninę, ostateczną ofiarę swojego życia. Część z obrońców Tej Co Nie Zginęła spoczywa spokojnie okryta szumem sosen i wierzb. Kołysana do wiecznego snu śpiewem tych co żyją i pamiętają, że życie zawdzięczają tym, którzy padając w ataku widzieli Polskę wolną i czystą jak łza. Są jednak i tacy, których kaci pogrzebali w bezimiennych miejscach wystawiając na próbę pamięć przyszłych pokoleń. Część z nich doczekała się nie nagrobków ale pomników. Wielu jednak nadal ukrywa mrok przeszłych dni. Wszystkich tych, Żołnierzy zwanych Wyklętymi, pragniemy upamiętnić na podlaskiej ziemi, która stała się miejscem ich wiecznego spoczynku. Zatrzymamy się nad historią „INKI”, której krew przelana za Najjaśniejszą Rzeczypospolitą była krwią Obojga Narodów tętniącą w jednym sercu. Zatrzymamy się nad wspólną mogiłą „JULKA” i „JASTRZĘBIA”, którzy walcząc o niepodległość Rzeczypospolitej ponieśli najwyższą możliwą ofiarę łącząc w jednej mogile swoją polską i białoruską narodowość oraz katolickie i prawosławne wyznanie. Oni wszyscy przypominają nam tych, których Miłość do Boga uczyła Miłości do Ojczyzny a poczucie Honoru zobowiązywało do walki aż do ofiary z życia.