Por. Henryk Lewczuk "Młot" odznaczony przez Prezydenta RP !!!

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski dla dowódcy podziemia antykomunistycznego Ziemi Chełmskiej, por. Henryka Lewczuka ps."Młot".

Por. Henryk Lewczuk „Młot”. Lato 1946 r. Władzin, gm. Uchanie.

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał postanowienie o nadaniu za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność publiczną i państwową Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Panu Henrykowi Lewczukowi.

Henryk Lewczuk, ps. "Młot" – uczestnik kampanii wrześniowej w obronie Chełma, konspiracji ZWZ-AK w Obwodzie Chełm. Dowódca drużyny w OP Zygmunta Szumowskiego „Sędzimira”. Uczestniczył w walkach z Niemcami w lasach Parczewskich, pod Kolonią Warszawską i Czułnami. W 1944 wstąpił do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Chełmie. Do konspiracji wrócił w 1945 r. Jako komendant Rejonu I ROAK dokonał reorganizacji grup partyzanckich w Obwodzie Chełm i utworzył duży, dobrze wyszkolony, uzbrojony i umundurowany oddział partyzancki ROAK-WiN. Oddział ten w Obwodzie Chełm walczył od 1945 do 1947 z siłami komunistycznymi. W roku 1946 przeprowadził najbardziej spektakularną akcję rozbicia więzienia PUBP w Hrubieszowie uwalniając dużą grupę więźniów. Po ujawnieniu przedostał się do Niemiec, potem do Francji. Na emigracji uczestniczył w życiu Wychodźstwa Polskiego w ramach „Ogniwa”. W roku 1992 wrócił do Chełma. W roku 1994 wybrany ogromną przewagą głosów do Rady Miejskiej Chełma. W latach 1998-2001 radny sejmiku Województwa Lubelskiego jako przedstawiciel Ziemi Chełmskiej. Od 2001 r. poseł na Sejm RP IV kadencji.

Oddział por. "Młota". Władzin (gm. Uchanie, powiat hrubieszowski), początek sierpnia 1946 r. przed spotkaniem z angielskim dziennikarzem W. D. Selby’m. Dowódca oddziału, por. Henryk Lewczuk „Młot” leży pierwszy od lewej.

Więcej na temat por. Henryka Lewczuka "Młota" czytaj:
Por. Henryk Lewczuk "Młot" i uderzenie na Hrubieszów – 27/28 V 1946 r. – część 1>
Por. Henryk Lewczuk "Młot" i uderzenie na Hrubieszów – 27/28 V 1946 r. – część 2>
Por. Henryk Lewczuk "Młot" i uderzenie na Hrubieszów – 27/28 V 1946 r. – część 3>

Źródło: www.prezydent.pl

Strona główna>