Apel IPN do rodzin ofiar

Apel do rodzin ofiar zbrodni komunistycznych – Warszawa, 31 lipca 2012

W związku z pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na kwaterze "Ł" Cmentarza Powązkowskiego (wojskowego) w Warszawie ich wykonawcy zwracają się do rodzin ofiar systemu komunistycznego o zgłaszanie się w celu pobrania materiału genetycznego.

To niezbędny element procesu identyfikacji ofiar.
Można zgłaszać się do:
  • dr. Krzysztofa Szwagrzyka (tel. +48 604 853 825)
lub
  • dr. Andrzeja Ossowskiego (tel. +48 606 270 035),
obecnych na cmentarzu.

Pobranie materiału genetycznego jest czynnością łatwą, szybką i bezbolesną. Polega na wykonaniu wymazu śliny z ust. W dniu 31 lipca 2012 roku takiej procedurze poddał się Pan Andrzej Pilecki – syn rotmistrza Witolda Pileckiego, legendarnego ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów w 1948 roku.

Wywiad do badań genetycznych z Panem Andrzejem Pileckim

Finansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prace archeologiczne na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zaczęły się 23 lipca. Ich celem jest odnalezienie szczątków pogrzebanych tam więźniów politycznych okresu stalinowskiego, zamordowanych w śledztwie lub straconych na podstawie wyroków sądów komunistycznych w latach 1948–1956.

Prace, które potrwają do końca sierpnia, są prowadzone w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego. Jego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956. Dnia 10 listopada 2011 r. list podpisali szefowie Ministerstwa Sprawiedliwości, Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej
Strona główna>