45 rocznica śmierci sierż. "Lalka"

45 rocznica śmierci ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej, sierż. Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Sierż. Józef Franczak "Lalek" (1918-1963)

45 lata temu, 21 października 1963 roku, we wsi Majdan Kozic Górnych pod Piaskami na Lubelszczyźnie, zdradzony przez agenta SB Stanisława Mazura TW ps. "Michał", zginął w walce z grupą operacyjną SB-MO sierż. Józef Franczak ps. "Lalek". Miał wtedy 45 lat.
GLORIA VICTIS !!!

Józef Franczak odznaczony został za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w 90. rocznicę swoich urodzin. 17 marca 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie, ostatniemu żołnierzowi wyklętemu Józefowi Franczakowi ps. "Lalek".

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

19 października 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odwiedził Lublin, miasto na trasie obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pod hasłem „Nauka i Wiedza Fundamentem Niepodległości”. Prezydent RP złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz przed tablicą upamiętniającą pracowników i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Lech Kaczyński uczestniczył także we Mszy Świętej w Kościele Akademickim KUL. Lech Kaczyński spotkał się również z mieszkańcami Lublina. Po południu Prezydent RP złożył wieniec pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego oraz przy płycie upamiętniającej śmierć ofiar Zamku Lubelskiego. Następnie na Zamku Lubelskim odbyło się spotkanie ze środowiskiem kombatantów, obrońców niepodległej Polski oraz osób zaangażowanych w działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Podczas uroczystości odznaczony został:
za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
Krzyżem Komandorskim Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Józef Franczak ”Lalek”- Ostatni ”Żołnierz Wyklęty” Rzeczypospolitej
order odebrał syn Pan Marek Franczak


Przekazanie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadanego pośmiertnie Józefowi Franczakowi "Lalkowi", na ręce syna Marka Franczaka.

Józef Franczak, pseud. „Lalek”, „Laluś”. Urodził się 17 marca 1918 r. w Kozicach Górnych. Ukończył Szkołę Podoficerską Żandarmerii w Grudziądzu. Był żołnierzem kampanii wrześniowej. Po 17 września 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł. Już w 1940 r. wstąpił do ZWZ, a następnie do AK. Działał w podziemiu do 1944 roku. W 1944 r. jako oficer, został przymusowo wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego, walczył nad Wisłą. W styczniu 1945 r., będąc świadkiem wydawania wyroków śmierci na AK-owców zdecydował się na dezercję. Odtąd przez następne 18 lat ukrywał się przed władzą ludową. Swoją działalność w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym rozpoczął w Zgrupowaniu mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. W 1947 r. związał się z oddziałem kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”.
Po śmierci „Uskoka” ukrywał się, samotnie wykonując kilka akcji w Lublinie i okolicach. Nie skorzystał z amnestii ogłoszonej w 1956 r. Przetrwał w konspiracji antykomunistycznej 18 lat. Jego miejsce pobytu zostało ustalone przez organy bezpieczeństwa w wyniku donosu dopiero w październiku 1963 r. Zginął podczas obławy we wsi Majdan Kozic Górnych 21 października 1963 r. Został pochowany przez SB w bezimiennym grobie w Lublinie. Dopiero w 1983 r. władze PRL pozwoliły przenieść ostatniego żołnierza niepodległej Polski do rodzinnego grobu w Piaskach…  jednak zwyrodnialcy z UB/SB oddali rodzinie ciało pozbawione głowy !!!

Wykonane przez SB pośmiertne zdjęcie Józefa Franczaka ps. "Lalek". Jak widać, ciało jeszcze w całości…

Więcej na temat życia i walki sierż. Józefa Franczaka "Lalka" czytaj: