MJR "OGIEŃ" w TVP HISTORIA

W czwartek 29 maja 2008 r. TVP HISTORIA wyemituje dwa programy przypominające sylwetkę i historię legendarnego dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" na Podhalu mjr. Józefa Kurasia ps. "Ogień":

29 V 2008, godz. 17:30

Siła bezsilnych – "Ogień"

Cykl programów Siła Bezsilnych opowiada o oporze Polaków wobec komunistycznej władzy. Najbliższy program poświęcony jest Józefowi Kurasiowi ps. "Ogień", dowódcy Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica". W historii "Ognia" odbijają się dzieje powojennej Polski. Do dzisiaj losy takich ludzi naznaczone są kłamstwem komunistycznej propagandy. Dyskutują o tym: autor wydanej w podziemiu książki o "Ogniu", historyk krakowskiego IPN autor opracowań o podziemiu na Podhalu, prezes Fundacji Pamiętamy.


Grupa Ochrony Sztabu Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica", mjr. Józefa Kurasia "Ognia".

29 V 2008, godz. 18:00

"My ogniowe dzieci"

Film jest spojrzeniem na powojenną historię majora Józefa Kurasia ps. "Ogień". Mówią o nim głównie jego żołnierze. Ogień na Podhalu, na podległym sobie terenie, występował w charakterze jedynej władzy państwowej, zmuszając PPR do działalności konspiracyjnej, a posterunki MO do zawieszenia działalniści. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem oddziału "Ognia" było rozbicie w biały dzień, w środku miasta więzienia "św. Michała".


Meldunek przyjmuje mjr Józef Kuraś "Ogień".

Źródło: TVP Historia
Strona główna>